Blog

Bir Kitap Nasıl Şifa Kaynağı Olabilir?

Gönderen:

 

Bir Kitap Nasıl Şifa Kaynağı Olabilir?

 Bir Kitap Nasıl Şifa Kaynağı Olabilir? Biz Kur’ân’dan, iman edenler için bir şifa ve rahmet kaynağı olan âyetler indiriyoruz. Zalimlerin de ancak zararını artırır.(İsrâ -82)

Bir Kitap Nasıl Şifa Kaynağı Olabilir?

Bir kitabın şifa kaynağı olabilmesi için okuyanlara psikolojik sağlamlıkta rehberlik etmesi gerekir. Örneğin Mevlana ‘nın Divan-ı Kebir’i, Yunus’un Risâletünnüshiyye’si veya Montaigne ‘nin Denemeler’i vb. Bu kitapları yazanlar insanları çeşitli konularda tedavi etmeye çalışırlar. Dünyada karşı karşıya kaldığı olumsuz durum ve olaylara, tutum ve davranışlara karşı strateji geliştirmeyi ve onlarla baş etmeyi öğretirler. Uzun bir yolculukta kaza yapmadan menzile ulaşmanız için yöntem ve teknik gösterirler.

Bu kitapları da sizin gibi ölümlü ve sizi bütünüyle tanımayan, şifrenizi bilmeyen, kodunuzu çözememiş belki de benmerkezli bir egoyla hareket eden bir insan yazmış. Üstelik bu kitapları yazanların, kitaplarının şifa ve rahmet kaynağı olacağına dair bir iddiası da yok.
Şimdi gelelim Rabbimizin kitabına. Bu Kitap’ın sahibi bu kitabın şifa ve rahmet kaynağı olduğunu kitabın onlarca yerinde iddialı bir şekilde beyan ediyor. Üstelik bu Kitap’ın sahibi, seni yaratan, sana can veren, senin bütün şifrelerini, kodlarını bilen bir Sahip. Sana neyin uygun olduğunu, neyin uygun olmadığını senden dahi daha iyi bilir. Yani sen kendini O’nun kadar tanıyamazsın. Ki yeri geldikçe, başımız gerçekten bir belaya girdikçe, hemencecik ellerimizi havaya kaldırıp içten ve ağlamaklı bir şekilde duaya duruyoruz. Ama iş Rabbimizin kitabını okumaya gelince evimizde bulunduruyoruz ama okumuyoruz. Okusak bile çoğumuz anlamadığımız bir dilden harflerini ve sözcüklerini seslendirmeyi okuma olarak düşünüyoruz.

Okumak Nedir?

1.Yazıya geçirilmiş bir metni, harfleri tanıyarak ve sessizce, gözle çözümleyerek anlamak ya da aynı zamanda seslere çevirmek.
2. Yazılı bir metnin içeriğini, iletmek istediği şeyleri öğrenmek.
3. Yazılı bir haberi duyurmak.

Görülüyor ki gerçek bir okumada bir yazıdaki mesajların anlaşılması gerekir. Bu mesajlar anlaşılmadıkça okuma da gerçekleşmez. Bir yazıdaki sözcükleri anlamadığımız bir dilden seslendirmeyi öğrenmek, okuma değil.

Allah (cc) mesajının muhataba ulaşmasını ister. Mesaj anlaşılmıyor ise okuma gerçekleşmemiş demektir.

Peki ne yapmak lazım? Dili Arapça olan bu kitabın anlaşılması için dünyadaki bütün insanlara Arapçayı mı öğretelim? Bu mümkün mü? Mümkün olmadığına göre ne yapmalıyız? Bizim adımıza birkaç kişiye bu kitabı ve dilini öğrenmesi için ücret mi ödeyelim? Ya da hem ana dilini hem Arapçayı çok iyi bilen âlimlere tercüme mi ettirelim?
Ne olursa olsun Rabbimizin bize gönderdiği bu şifa ve rahmet kitabımızın anlaşılması için okunması ve oradan içeriğinin bünyeye uydurulması gerekir. Bu kitap hem sessel ahenk hem de anlamsal derinlik bakımından vücudun her zerresine zerk edilmedikçe ve yaşam alanlarımız buna göre düzenlenmedikçe şifa ve rahmet bulmayacağımız kesindir.

Nasil ki bir ilaçtan şifa bulmanız için öncelikle ilacın vücuda uyması ve sistematik olarak saatinde alınmaşı gerekiyorsa.Kuran da öyledir her gün azar azar okunup bünyeye mesajları zerk edilmelidir. Ancak öyle tedavi olabiliriz.

Ayrıca tedaviyi gerçek kaynağından almak daha mantıklı değil mi?

Faysal Dal

0
  Related Posts

Yorum Ekle


error: İçerik Korumalıdır !!