Blog

KONUŞMAYI BİLİYOR MUSUNUZ?

Gönderen:

KONUŞMAYI BİLİYOR MUSUNUZ?

KONUŞMAYI BİLİYOR MUSUNUZ?

KONUŞMA YANLIŞLARIKONUŞMA YANLIŞLARI

KONUŞMAYI BİLİYOR MUSUNUZ? Güzel konuşma, konuşma yanlışları yapmadan yapılan konuşmadır. Konuşma yanlışlarını üç bölümde incelemek doğru olacaktır.

A. DAVRANIŞLA İLGİLİ KONUŞMA YANLIŞLARI

 

Davranış Nedir?

KONUŞMAYI BİLİYOR MUSUNUZ?Davranış, davranma eylemini yaparken takınılan tutuma denir. Davranış sözle, eylemle olabilir. Davranış kişiliğimizle, özümüzle, birleşen ve alışkanlık haline gelen haraketlerimizdir. Davranış yanlışları ise davranışımızın bozuk yönleriyle ilgilidir.

1.Kendini Başkasından Değerli Görmek

Başkalarını kendinden daha değersiz ve hor görmeye, kendini onlardan üstün görmeye denir. Biriyle iletişime geçerken ukalaca” Benim dediğim doğru, sen ne bilirsin ki, ben daha iyi yaparım, sen zaten hiçbir şeyden anlamazsın…” şeklinde ifadeler kendini beğenmekle ilgilidir.

Kendini beğenmek, kendine olumlu bakmak, kendiyle empati kurmak, kendini anlamaya çalışmak, kendiyle barışık olmak kötü bir şey değildir ama kendini önemseyip başkalarını önemsiz hale sokmak iyi bir davranış değildir.

2.Kendini Yetersiz Görmek

Kişinin kendisine yönelik olumsuz benlik algısı ne kadar düşükse bir işi yaparken, konuşurken o kadar hataya düşmesine yol açmaktadır. “Ben bunu yapamam, benden bu iş i yapmamı bekliyorlar ama yapamam” şeklinde algısal olumsuzluklar maalesef başarısızlığı beraberinde getirir.

Kendini yetersiz görmenin, olumsuz bir benlik algısının tek kaynağı vardır: Aile. Anne veya babanın aşırı korumacı tutumları çocuğun kendine yetmez,  projesiz ve pasif, edilgen bir tutuma sahip olmasına neden olur.

3.Çok ve Gereksiz Konuşmak( Gevezelik)

Yerli yersiz ve boş konuşmak, başkalarına konuşmada söz hakkı vermemek, çenesi düşük, laf salatası tutumu sergilemek konuşma hatalarından biridir.

4.Alaycılık

KONUŞMAYI BİLİYOR MUSUNUZ? Konuşmada bazı insanlar genellikle başkalarıyla alay ederek konuşmayı huy edinir bir tutuma sahiptir ve bu tutum konuşmacının küçük düşmesine yol açar. Konuşmada başkasının kusurunu bulup alay etmek konuşanı küçük düşürür

5.Yersiz Çıkışlar ve Eleştiriler

Beklenmedik bir sırada, çoğu kez kendisini ilgilendirmediği halde yapılan sert, kırıcı konuşma bir konuşma hatasıdır. Bir düşüncenin, bir yargının yanlışlığını eleştiri ve saygı kurallarına uymadan, karşısındakinin kişiliğini hiçe sayarak kaba bir üslupla bastırmak da konuşma hatasıdır.

6.Boşboğazlık

Konuşmada söylenmemesi gereken bir bilgiyi, saklanması gereken bir sırrı konuşmacı iyi niyetli de olsa konuşma kusuru sayılır.KONUŞMAYI BİLİYOR MUSUNUZ? KONUŞMA YANLIŞLARI

7.Kırıcılık

Sert, kaba konuşmaya kırıcı konuşma denir. Konuşmada karşı tarafın kalbini kıracak, egosunu zedeleyecek söylemlerden kaçınmak gerekir.

8.İlgisizlik ( Sözü Kesmek)

Karşı tarafın söylediklerini anlayamamak ayrı bir şey, onu hiç dinlemeyip sadece kendi sesini dinlemek ayrı bir şeydir. Bilerek, isteyerek karşımızdakine odaklanmayıp sık sık onun sözünü kesmek, tamamen yanlış bir tutum ve davranıştır.

9.Yapmacıklık

Tavır, davranış ve tutumlarımızda samimi ve doğal bir üslup benimsemeliyiz. Yapay, içten olmayan üsluptaki kişiler karşısındakini küçümser ve kırıcı olmaya çalışır.KONUŞMAYI BİLİYOR MUSUNUZ? KONUŞMA YANLIŞLARI

10. Övünmek

Konuşmada hep kendini yüceltmek, kendinin hep üstün özelliklerinden söz etmek, hep kendini anlatmaya çalışmak ve “övünmek gibi olmasın ama” tarzındaki konuşmalar mütevazılığı öldürür.

11. Dedikodu Yapmak

Konuşmalarda orada olmayan birini olumsuz bir şekilde çekiştirmekten uzak durmalıyız. İyi bir konuşmacı kişilerden çok fikirleri, olayları ve durumları anlatarak konuşmasını renklendirir. Dedikodu dünyanın en güzel tatlısı olsa bile bu tatlıyı yemekten kaçınmalıyız.

12. Tehdit Eder Gibi Konuşmak

Konuşmada karşı tarafın gözünü korkutmak, ona gözdağı vermek, parmak sallamak, şiddet uygulayarak konuşmayı kesmek çok ayıp ve kınanması gereken bir davranıştır. Bu tarz konuşmadan kaçınmak gerekir.

13.Kişilik Yapmak

Konuşmada “sen- ben” kavgası yapmak ve kendi kişiliğine uygun olmayan bir konuşmayı kendine saldırı gibi algılayıp karşı tarafa saldırmak, doğru değildir.

13.Kesin Konuşmak

“Bu böyledir, bundan başka doğru yoktur, benim dediklerim doğru, seninkiler yanlış” şeklindeki bir üslupla konuşulmaz. Konuşmada “Bana kalırsa, bana göre, böyle de olabilir” şeklinde konuşulursa daha verimli ve seviyeli bir konuşma yapılmış olur.

B.SÖYLEYİŞLE KONUŞMA YANLIŞLARI

1.Sözcükleri ve Sesleri Uzatmak

Konuşma sırasında sık sık ”eee,  eee!”şeklinde seslerin ve sözcüklerin uzatılası doğru değildir. Sesleri ve sözcükleri uzatmak genellikle ne diyeceğini unutmak veya bilmemekten kaynaklanır. İzleyicilere  “Aman konuşması bitse de gitsek”  dedirtmemeliyiz.

2. Aynı Sözcükleri Yinelemek

Konuşmada dikkat ettiyseniz bazı konuşmacılar  ”yani, şey, şimdi” vb. sözcükleri çok tekrar ederler. Bu özellik, hem akıcılığı hem de duruluğu bozar.

3. Kaba, Argo Sözleri Kullanmak

Bazı konuşmacılar “farklıyım, cool’um, istediğimi söylerim”  havasıyla  “lan, oğlum, birader, işine bak, oğlum bak git” üslubuyla konuşmayı maharet sayar ama bu, doğru bir tutum değildir.

4. Sözü Gevelemek

Söylemek istediklerini açıkça söylemeyip, boş laflarla sözü uzatmak konuşmada istenmeyen bir tutumdur.

C. BİLMEMEKLE İLGİLİ YANLIŞLAR

 

  • Konuşma Yanlışlarını Bilmemek
  • Konuşma Kurallarını Bilmemek
  • Konuşma Türlerini Bilmemek
  • Planlı Konuşmayı Bilmemek

 

FAYSAL DAL

 

 

 

0
  Related Posts

Yorum Ekle


error: İçerik Korumalıdır !!