Blog

ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİĞİ SEÇİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Gönderen:

 

ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİĞİ SEÇİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİĞİ SEÇİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Öğretmenin Yönteme Yatkınlığı

ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİĞİ SEÇİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Her yiğidin nasıl ki yoğurt yiyişi farklıysa her teknik de her öğretmene uymaz. Bazı öğretmenler tartışma yönteminde çok başarılı bir ders işleyebilirken bazıları da gezi- gözlem yaptırırken daha öğretici olabiliyor. Bu nedenle öğretmeni tekniğe uydurmaktansa öğretmene uygun teknik önerilmelidir. Ama öğretmen de motamot hep aynı teknikle ders anlatmamalı, konuya göre yöntem ve teknik becerisini geliştirmelidir.ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİĞİ SEÇİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Zaman ve Fiziksel İmkânlar

Zaman yöntem ve tekniği belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Zaman yönünden değerlendirildiğinde modern yöntemlerin klasik yöntemlerden daha fazla zaman gerektirdiği bir gerçektir.ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİĞİ SEÇİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Türk Öğretim Sisteminde öğretmenler genellikle zaman aldığını düşündüğü için yeni yöntem ve teknik denemektense esasici anlayışla hareket edip daha çok “anlatım” tekniğini yeğlemektedir. Bir de sınıfların çok kalabalık olması buna yol açmaktadır. Ayrıca okullarımızda genellikle TEOG, YGS, LYS hedefli eğitim verildiği için öğretmen “test-soru” tekniği dışında bir yöntem deneme gereği duymamaktadır.

Maliyet

Klasik yöntem ve tekniklerin çoğu pek maliyet gerektirmez ama modern yöntem ve tekniklerin çoğu belli bir maliyet gerektirir. Bu maliyet karşılanamazsa maalesef öğreten, klasik yöntem ve tekniklerle yoluna devam etmeyi tercih etmektedir. Maliyet karşılamak için bir de bitmek tükenmek bilmeyen bürokratik engeller de öğretmenin klasik yöntemlerle devam etmesine neden olabilir.

ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİĞİ SEÇİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Öğrenci Grubunun Büyüklüğü

Yeni yöntemlerle öğretim yapıldığında mümkün olan en az öğrenciyle yani 10-15 öğrenciyle ders yapılmalıdır. Çok kalabalık sınıflarda genellikle yeni yöntem teknik uygulamak epey zordur.

Konunun Özelliği

Aynı teknik ve yöntemle bütün konular anlatılamaz. Konuya göre en işlevsel ve kalıcı yöntem belirlenmelidir.

Öğretimin Sonucunda Öğrencide Geliştirilmek İstenen Nitelikler

Bir dersin hedefleri ve amaçları dersin hangi yöntemle işlenmesi gerektiğinin ipuçlarını verir. Ama ne olursa olsun öğrencinin de aktif olarak katılabileceği yöntem ve teknikler tercih edilmelidir.

Etkin bir anlatım için yöntem ve teknik zenginliğine gitmek artık evrensel bir kural haline gelmiştir. Anlatılmak istenen anlaşılsın ve kalıcı olsun diye bütün organların işe koyulduğu yöntem ve teknikler tercih edilmelidir.

Öğrencinin Yönteme Yatkınlığı

Tercih edilen yöntem ve teknik öğrencinin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor davranışlarına uygun olmalıdır. Öğrencinin zorlandığı, yapmak istemediği bir yöntem ve teknikle ders anlatılmamalıdır. Bazı öğretmenler öğrencinin anlamadığını göre göre aynı teknikle ısrar ediyor. Onun amacı da verimli bir ders işlemek değil dersini anlatmış olmaktır.

Bütün öğretmenlerime yeni yöntem ve teknik denemelerini salık verir; hepsine çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar dilerim.

 

Faysal DAL

0
  Related Posts

Yorum Ekle


error: İçerik Korumalıdır !!