Blog

PARAGRAFTA HIZ İÇİN ODAKLANMA

Gönderen:

PARAGRAFTA HIZ İÇİN ODAKLANMA

Paragrafta hız için odaklanma

Paragrafta hız için odaklanma bugün sınavlara giren öğrencilerin en önemli sorunlardan biri de paragraf sorularını çözerken odaklanma sorunudur.

En başarısız öğrencilerden tutun en başarılı öğrencilerin en büyük sıkıntısı paragrafta hız  için odaklanma sorunudur.

Öğrenciler,  veliler,  öğretmenler, idareciler paragrafta odaklanma  sıkıntısını için gidermek binlerce farklı yöntem ve teknik ( seminer, hızlı okuma, kamp vb.) denemelerine rağmen maalesef temel sıkıntı giderilmiş değil.

Paragrafta hız için odaklanma  hâlâ öğrencilerin en temel sıkıntısı ve sorunudur. Peki neden bu sorun giderilemiyor? Neden bunca uğraşa rağmen bir adım ilerleme katedilemiyor?  Çünkü sağlam gözlem, teşhis ve saptama yapılamıyor. Sağlam saptama olmayınca sağlıklı çıkarım da yapılamıyor.

Peki Bu Temel Sıkıntı Nasıl Giderilebilir?

  • Paragrafta hız için odaklanma sorunu için öncelikle öğrencinin ne bildiği ortaya çıkarılabilir. Bu bildiklerine ilişkin farklı ve daha akıllıca bir yöntem önerilebiliyorsa soruların bu yöntemle çözülmesini sağlanır. Bakınız öğrenciye soruyu kolayca çözdürecek akıllıca bir yöntem diyorum. Eğer öğreticinin akıllıca bir yöntemi yoksa ögrencinin yöntemine dokunmayın.
  • Paragrafta odaklanma için öğrencinin bilmediklerivarsa öncelikle bilgi eksiklikleri giderilir. Örneğin saptama, çıkarım,  olasılık, varsayım, değerlendirme, öznellik, nesnellik, parçanın akış boyutu, paragraf düzenleme vb. konularda öğrenciniz eksikliği varsa bunlar giderilmeden girişilen her eylem eksik kalır.

Günümüzde genellikle bu saptamalar hesaba katılmadan hareket edildiği için maalesef başarı sağlanamaması paragrafta odaklanma sorunu, hem öğrencide hem velide panik ve gerginliğe yol açmaktadır.

Paragrafta Hız  İçin Odaklanmada Ne Yapmalıyım?

Bu gerginlikle ve panikle hareket eden öğrenciler ve veliler temel  sorunun hızlı okuma olduğu teziyle hemen bir hızlı okuma eğitimi veren kuruma koşuyor. Bu kurumlarda da genellikle sorunun göz kası tembelliğiyle ilgili olduğu  varsayılarak aylarca göz kası eğitimi verilip öğrenci sınava sokuluyor.

Sonuç:Öğrenci metne çabuk bakmış ama soruya göre metnin neresine odaklanacağını bilemediği için paragraf sorularından bir sürü yanlışa düşmüştür.

Bir sınavda sorulan  40 paragraf sorusunun eğer 16 tanesi yanlış 3 tanesi boş bırakılmış ise 40 soru için 60 dakika harcanmış ise sınavda 160 soruya 160 dakika verilmiş ise varın paniği siz düşünün.

Paragrafta Hız  İçin Odaklanmada Ne Yapmalıyım?

  • Tez elden her sorunun çözüm tekniğini öğretecek ve soru tipine göre okuma yaptıracak bir programa dahil olmalısın.
  • Paragrafta odaklanma için her gün en az 20 soru çözmelisin.

Faysal DAL

Paragraf Soru Teknikleri Uzmanı

1
  Related Posts

Yorumlar

  1. Faysal DAL  Nisan 5, 2017

    Harika bir yazı olmuş bence. Bir de diğer okuyanlara sormak lazım

    cevap

Yorum Ekle


error: İçerik Korumalıdır !!