1. Bazı yazarlar vardır, kalemlerini öylesine ustaca, öylesine özenle kullanırlar ki her sayfada tüm ayrıntılarıyla, hareketli ögelerle bir resim çizerler. Bu resim, kendini anlatmak için okuyucunun düş gücünü kullanmasını gerektirmez. Aksine…

Aşağıdakilerin hangisi bu parçanın sonuna getirilebilir?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-1 Unutma Bir paragrafın cümleleri zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır. Birini tamamlamak için önceki ve sonrakini çok iyi tanımak gerekir. Sonuç cümlesi için son iki cümleyi seçeneklerle okuyup bütünlük sağlayan seçeneği bulmalıyız. Şimdi son cümleyi seçeneklerle ilişkilendirelim. Bu resim, kendini anlatmak için okuyucunun düş gücünü kullanmasını gerektirmez. Aksine… Yorum: Resim kendini anlatmak için okuyucunun düş gücünü kullanmasını gerektirmiyorsa okuyucunun hayal gücünü kullanmadan kolaylıkla ulaşabileceği yalınlıkta ve somutlukta bir anlatıma sahiptir.

Yöneticilik çok yıpratır insanı. Ben yöneticiliği hiç isteyerek yapmadım. Yazı yazmanın zevki yoktur yöneticilikte… Eğer iyi bir yöneticiyseniz, istenenlere kimseyi kırmadan “Evet.” ya da “Hayır.” diyebilir, sorunları da çözersiniz ama bunu başarabilmek çok zordur.

Bu parçada boş yere düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilebilir?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-2 Püf Noktası Bir parçada boş bırakılan yeri tamamlayabilmek için seçenekleri boş bırakılan yere koy, önceki ve sonraki cümleyle oku, anlam bütünlüğü yakala! Unutmayın! Paragrafın her cümlesi kendisinden önceki ve sonrakiyle bir bütündür. Bu bütün eksik bırakılmışsa tamamlamak için uygun parçayı boş bırakılan yere getirmeliyiz. Boşluktan önceki cümleyi seçeneklerle ilişkilendirelim. 1.Yazı yazmanın zevki yoktur yöneticilikte. Çünkü insanla uğraşmak zor bir iştir, her gün en az on kişinin, on çeşit derdi gelir önünüze. 2. Yazı yazmanın zevki yoktur yöneticilikte. Çünkü kendini beğenmenin bir kuralı da önce kendini sevmektir. 3. Yazı yazmanın zevki yoktur yöneticilikte. Oysa insanlara hak ettiği değeri verirseniz herkesle pekala anlaşabilirsiniz. 4. Yazı yazmanın zevki yoktur yöneticilikte. Bu gibi işlerde çalışmak için yıllarınızı vermeniz gerekebilir. 5. Yazı yazmanın zevki yoktur yöneticilikte. Belki de işe önce kendimi değiştirmekle başlamalıyım. Dikkat! Bazen boşluktan önceki bazen de boşluktan sonraki cümle anahtar olabilir. Dikkat ederseniz boşluktan önceki cümle sadece "Çünkü insanla uğraşmak zor bir iştir, her gün en az on kişinin, on çeşit derdi gelir önünüze." seçeneğiyle anlamca uyumludur.

----. Bu disklerin içindeki jölemsi sıvının omuriliğe veya sinirlere doğru taşması, boyun fıtığına yol açar. Bu rahatsızlık, boyun ağrısıyla ya da tek başına kol ağrısıyla kendini gösterir. Hastanın, sinirlerindeki baskıya bağlı olarak elinde kas gücü kaybı görülür, tutma yeteneği azalır. Boyun fıtığı ilerlerse hastanın kolunda incelme de görülebilir.

Bu parçanın başına düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilebilir?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-3 Püf Noktası! Bir parçanın giriş cümlesi olmaya elverişli cümlede “ yoksa, çünkü, oysa, halbuki, ve, bunun gibi, bundan dolayı…” gibi bağlayıcı ögeler olmaz. Kestirme Yol: Boşluktan sonraki cümleyi okuyup seçeneklerden hangisinin içerik ve düşünce bakımdan bu cümleyle ilgili olduğunu bulmalısınız. Boşluktan sonraki cümlede diskten söz edilmiş. Demek ki bu cümlenin başına disklerle ilgili bir yargı başa getirilmelidir. Anahtar Söz: Bu disklerin içindeki jölemsi sıvı Dikkat edin disk sıvı değildir. Sıvı diskin içinde yer alır.

Beykoz, Boğaziçi’nin sondan bir önceki iskelesi. Şirin bir İstanbul semti. Cevizi, paçası ve lezzetli balıklarıyla ünlü.------Tepelerinde bir zamanlar padişahların ava çıktığı güzelim koruların ancak bir kısmı kurtarılabilmiş.

Bu parçada boş bırakılan yere düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilebilir?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-4 Unutmayın! Paragrafın her cümlesi kendisinden önceki ve sonrakiyle bir bütündür. Bu bütün eksik bırakılmışsa tamamlamak için uygun parçayı boş bırakılan yere getirerek tamamlanabilir. Boşluktan sonraki cümleye dikkat edilirse “güzelim koruların ancak bir kısmı kurtarılabilmiş“ gibi olumsuz bir saptamada bulunulmuş. O halde bu cümleden önce koruların (yeşilin) varlığından söz edilmesi gerekir. Yeşil tepelerin betonlaşmasına halkın güçleri yettiğince karşı çıktığı belirtilmiş.

Bir dönem ülkenin neredeyse en önemli konularından biriydi arabesk. Herkes ne olduğu tam olarak tanımlanamayan bu müziğin peşine düşmüş gibiydi. Üzerine tezler yazıldı, belgeseller yapıldı, nereden çıktığına ilişkin fikirler yürütüldü. Ne var ki zaman içinde “arabesk müzik” yerini yavaş yavaş “fantezi müzik”e bırakmaya başladı. Artık ----

Bu parça aşağıdakilerden hangisiyle sürdürülebilir?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-5 Püf Noktası! Bir parçanın son cümlesi o parçanın tüm cümlelerini özetleyen cümledir. Başka bir deyişle sonuç cümlesi ana düşünceyi barındıran cümledir. Sonuç cümlesinin içinde “sonuç olarak, nihayetinde, tüm bunlardan sonra…” gibi bağlayıcı ögeler olmalıdır. Sondan önceki cümleyi iyi analiz etmeliyiz. - Ne var ki zaman içinde “arabesk müzik” yerini yavaş yavaş “fantezi müzik” e bırakmaya başladı. Bu cümlede arabeskin eski görkemini kaybettiği ve yerini fantezi müziğe bıraktığı belirtilmektedir. Bu durumda seçeneklerde de aynı yönde anlam taşıyan bir yargı bulmalıyız. Hızlı Çözüm: Sondan bir önceki cümleyi seçeneklerle ilişkilendirin. Anlamca hangisiyle uyumluysa yanıt odur.

Deniz kenarında, yeni şiir kitaplarıyla baş başayım. ------ Arada bir martılara ekmek atıyorum. Dalgalar kıyıya vuruyor. Balıkçı teknelerinin pat patları içime bir ferahlık veriyor. Güneş biraz sonra batacak, bulutlar kızaracak, etraf grileşecek, akşam olacak. Karşıdaki Çiçek Adası görünmeyecek.

Bu parçada boş bırakılan yere düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilemez?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-6 Kulağa Küpe! Bir cümlenin başka bir cümleden sonra gelmesi için o cümlenin kendisinden önceki cümleyle anlam ve şekil bağı içinde olması gerekir. Şifre: Boşluktan önceki ve sonraki cümleleri oku ve seçeneklere geç hangisi bunlarla anlamca ve dilce uyumlu değilse yanıt odur. Dikkat edilirse boşluktan önceki cümlede kitaplarla baş başa olduğunu, boşluktan sonraki cümlede ise martılara ekmek attığını belirtiyor. O halde seçeneklerde bu yargılarla ilgili olmayan cümleyi aramalıyız.I. Bense dinlendirmek için değil, gördüklerimin ardındakileri yazabilmek için yapıyorum bunu.

II. Hava güneşli de yağmurlu da olsa caddeler kar altında da kalsa…

III. Umudumu dışarıda ararım.

IV. Havaalanına inip kalkan uçaklara, takırtıyla yol alan trenlere bakmak; çocukların, kuşun, böceğin sesini duymak neler çağrıştırmaz ki!

V. Uyanınca hemen pencereye koşarım

VI. Yıllar önce bir gazetede okumuştum; uzaktan mor dağlara bakmak, çimenlik yerlerde dolaşmak gözü dinlendirirmiş.Yukarıdaki numaralı cümlelerden anlamlı bir parça elde edilmek istense” başlangıç “aşağıdakilerden hangisi olur?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-7 Püf Noktası! Bir cümlede “ve, veya, de, oysa, halbuki, bu nedenle, böylece, işte, bunun için..” gibi bağlayıcı öge yoksa bu cümle giriş cümlesidir ve yeri değişemez. Dikkat! Öyküleyici parçalarda giriş cümlesini ararken olayların oluş(gerçekleşme)sırasını arayın. Oluş Sırası Nedir? Olaylar ve durumlar aktarılırken daha doğru anlaşılabilmesi için gerçekleşme sırasına göre ilk önce, önce, sonra, daha sonra, sonunda, en sonunda gibi oluş sırası bildiren ifadeler kullanılarak anlatılır. Buna göre seçenekler değerlendirildiğinde anlatılanların ilk aşaması konuşan kişinin uyanmasıdır. Unutma İlk cümleyi bulduktan sonra gereksiz yere vakit harcayıp paragrafı sıraya koymaya çalışma, vakit kaybedersin.Hangi cümle isteniyorsa onu bul yoluna devam et!I. İlçe bugün, seracılığın kalbinin attığı tarım bölgelerinden biri konumunda.

II. “Derenin oradaki kumluca yerde.” cevabını vermiş köylü.

III. Yetişen iri karpuzlarını satmaya götürdüğünde, görenler çok şaşırmışlar ve bunları nerede yetiştirdiğini sormuşlar köylüye.

IV. Karpuzların methiyle bu bereketli topraklar,zamanla “Kumluca” olarak anılmaya başlanmış.

V. Kumluca’yla ilgili ilginç bir rivayet var: Sarıkavak’tan bir köylü günün birinde bugünkü ilçe merkezinin bulunduğu kumluk araziye karpuz ekmiş.Yukarıdaki numaralı cümlelerden anlamlı bir parça elde edilmek istense” ikinci“ cümlesi aşağıdakilerden hangisi olur?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-8 Şifre: Bu tür sorularda öncelikle giriş cümlesini bulmaya çalışın! Giriş cümlesini bulduktan sonra olayların akış dikkat durumuna dikkat ederek yanıta gidiniz. Gelelim sorumuza. Yukarıdaki numaralı cümleler incelendiğinde V. yargının ilk cümle olması gerektiği anlaşılmaktadır çünkü olayın başlangıcı bir rivayete dayanmaktadır. Bu aşamadan sonra bu cümleden sonra gelebilecek yargıyı tespit etmek için V. cümlenin yüklemine odaklanmalısınız - ilçe merkezinin bulunduğu kumluk araziye karpuz ekmiş. İkinci Aşama : Hangi cümlenin başında karpuz ekimiyle ilgili bir yargı var, onu bulalım. - Yetişen iri karpuzlarını satmaya götürdüğünde, görenler çok şaşırmışlar ve bunları nerede yetiştirdiğini sormuşlar köylüye. İşte yanıt bulundu. Bulduktan sonra şıkkı işaretle yoluna devam et!I. Aralarında en çok ilgi gören, kedi mumyası.

II. Bu müzede, 10. yüzyıla ait dört sağlam mumya, bir erişkine ait eksik mumya, eksik çocuk mumyaları, bir de kedi mumyası bulunmakta.

III. Bu mumya, bir kilisede rahip mumyasıyla yan yana bulunmuş.

IV. Aksaray Müzesinde sergilenen mumyaların çoğu, Ihlara Vadisi ve çevresinden çıkarılmış.

V. Kedinin rahibe ait olduğu ve sahibi tarafından çok sevildiği için onunla birlikte mumyalandığı sanılmakta.

VI. Kedi mumyası, havada uçuyor gibi durduğu için “Rahibin Uçan Kedisi” olarak da adlandırılıyor.

Yukarıdaki cümlelerden anlamlı bir parça elde edilmek istense baştan üçüncü cümle aşağıdakilerden hangisi olur?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-9 Kulağa Küpe! Öncelikle cümlelerin hepsi okunarak bu cümlelerin ne anlattığı belirlenmeye çalışılmalıdır. Eğer bir olay anlatılıyorsa olayın gerçekleşme sırası belirlenmelidir. (Zaman akışı) Eğer bir fikir işleniyorsa bu düşüncenin mantık sırası belirlenmelidir. Şifre: Önce giriş cümlesini tespit etmeliyiz. . Şimdi sorumuzu inceleyelim. Başlangıç cümlesi: -Aksaray Müzesinde sergilenen mumyaların çoğu, Ihlara Vadisi ve çevresinden çıkarılmış. İkinci Cümle: - Bu müzede, 10. yüzyıla ait dört sağlam mumya, bir erişkine ait eksik mumya, eksik çocuk mumyaları, bir de kedi mumyası bulunmakta. Üçüncü Cümle: -Aralarında en çok ilgi gören, kedi mumyası. Dördüncü Cümle: - Bu mumya, bir kilisede rahip mumyasıyla yan yana bulunmuş. Beşinci Cümle: - Kedinin rahibe ait olduğu ve sahibi tarafından çok sevildiği için onunla birlikte mumyalandığı sanılmakta. Altıncı Cümle: - Kedi mumyası, havada uçuyor gibi durduğu için “Rahibin Uçan Kedisi” olarak da adlandırılıyor. Altı çizili yerleri takip ederek okunduğunda parça bir zincirin halkaları gibi anlamlı bir şekilde bağlanabilmektedir.

Yeni turizm anlayışında zaman çok önemli. Bu yüzden her yere uçakla gitmek isteniyor.----- Bu nedenle ilçemizde hava ulaşımı çok tercih edilmiyor.
Bu parçada boş bırakılan yere düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-10 Yerine Koyma Metodu Bu tür sorularda verilen metin çok kısaysa bu metodu da tercih edebilirsiniz. Yani her seçeneği boş bırakılan yer yerleştirin, hangisi anlamca metinle uyumluysa yanıt odur. Boşluktan önceki cümleye dikkat edilirse insanların her yere uçakla gitmek istediği ama söz konusu ilçede pek tercih edilmediği belirtilmiş. Peki neden tercih edilmiyor olabilir? Bunun yanıtı A şıkkında gizlidir . - Oysa buradan, en yakın hava alanına 3-3,5 saatte ulaşılıyor. Bu nedenle ilçemizde hava ulaşımı çok tercih edilmiyor.

Gelecekte farklı biri olacağı, daha çocukluğunda anlaşılan sıra dışı insanlar vardır. Bunlar, yaşamlarının ilerleyen yıllarında uygun bir durum ya da kişiyle karşılaştıklarında büyük bir değişim sancısı çekmeye başlarlar. Böyle insanlar, çevrelerine yabancılaşacak kadar zorlu bir süreç olan bu dönemi başarıyla atlatabilirlerse önemli işlere imza atarlar. ------
Bu parçanın sonuna düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilemez?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-11 ŞİFRE: En sona getirilecek cümleyi bulmak için sondan bir önceki cümlenin seçeneklerden biriyle anlamca uyumlu olması gerekir. Ama soruda en sona getirilemez yargı istendiği için seçeneklerden birinin boşluktan önceki cümleyle ilgisiz olması gerekir. - Böyle insanlar, çevrelerine yabancılaşacak kadar zorlu bir süreç olan bu dönemi başarıyla atlatabilirlerse önemli işlere imza atarlar. Bu cümleyi hangi seçeneğin başına getiremeyeceğinizi bulmaya çalışın. Dikkat edilirse bu cümle anlamca A seçeneğiyle uyuşmamaktadır. Kısa Yol: “Getirilemez” tarzı sorularda önce seçeneklerden benzer, aynı yönde olanları bulun. Örneğin bu soruda B, D, E seçenekleri aynı yönde anlam ifade ettikleri için parçanın sonuna mutlaka getirilebilir. C seçeneği de başarılı bir işe imza atamazlarsa ne olacağına ilişkin yargı bildirdiği için eklenebiliyor.I. Konumu gereği elektrik verilemeyen fener, gazlı tüp kullanılarak çalıştırılıyor.II. Çam ağaçları arasından geçen patikayı tamamlayıp fenere vardığınızda karşınızda duran Beşadalar manzarası tatlı yorgunluğunuzu unutturuyor..III. Fener, Korsan Koyu’ndan yola devam edildiğinde, Taşlık Burnu’nda karşınıza çıkıyor.IV. Toplam uzunluğu 509 kilometre olan tarihî Likya Yolu, Gelidonya Feneri’nin altından geçiyor.V. Sivri kayalıklar üzerine inşa edilmiş, denizden yüksekliği 227 metre olan bu fenere ulaşmak doğayla iç içe bir yürüyüşü de beraberinde getiriyor.VI. Likya dilinde “kırlangıç” anlamına gelen “kaledonya” sözcüğünden adını alan Gelidonya Feneri, 1934’te yapılmaya başlanmış ve 1936’da tamamlanmış.Yukarıdaki numaralanmış cümlelerden anlamlı bir parça elde edilmek istense hangisi baştan dördüncü cümle olur?Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-12 Öncelikle başlangıç cümlesini bulalım. Püf Noktası!Bir parçanın giriş cümlesi olmaya elverişli cümlede “yoksa, çünkü, oysa, halbuki, ve, bunun gibi, bundan dolayı…” gibi bağlayıcı ögeler olmaz. Dikkat! Giriş cümlesinden önce hiçbir şey söylenmemiş olmalıdır. Giriş cümlesini bulduktan sonra eklemleme tekniğini kullanarak sıralama yapınız. Eklemleme Tekniği Art arda gelebilecek cümlelerin dil ve düşünce bakımından birbirini bütünlemesi gerekir. Şimdi parçamızı sıralayalım. (I)Likya dilinde “kırlangıç” anlamına gelen “kaledonya” sözcüğünden adını alan Gelidonya Feneri, 1934’te yapılmaya başlanmış ve 1936’da tamamlanmış. (II)Toplam uzunluğu 509 kilometre olan tarihî Likya Yolu, Gelidonya Feneri’nin altından geçiyor. (III) Fener, Korsan Koyu’ndan yola devam edildiğinde, Taşlık Burnu’nda karşınıza çıkıyor. (IV)Sivri kayalıklar üzerine inşa edilmiş, denizden yüksekliği 227 metre olan bu fenere ulaşmak doğayla iç içe bir yürüyüşü de beraberinde getiriyor.(V) Çam ağaçları arasından geçen patikayı tamamlayıp fenere vardığınızda karşınızda duran Beşadalar manzarası tatlı yorgunluğunuzu unutturuyor.(VI) Konumu gereği elektrik verilemeyen fener, gazlı tüp kullanılarak çalıştırılıyor.I. Bugün dünya genelinde 2,4 milyar insan, yetersiz ve kalitesiz su nedeniyle sağlıksız koşullarda yaşamaktadırII. Ancak, dünya nüfusunun artması, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, suyun yeryüzündeki dağılım ve kullanım şekli, suyla ilgili ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açacaktır.III. Bu oran dünya nüfusu artış oranının iki katından fazladır..IV. Son on yılda kısıtlı su kaynaklarına karşın suya olan gereksinim altı-yedi kat artmıştır.V. Su, doğanın ve insanlığın devamlılığı için yaşamsal bir kaynaktır.Yukarıdaki numaralanmış cümlelerden anlamlı bir parça elde edilmek istense sıralama nasıl olmalıdır?Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-13 Şifre: Bu tür sorularda önce giriş cümlesini bulunuz. Bu soruda giriş cümlesi: - V. Su, doğanın ve insanlığın devamlılığı için yaşamsal bir kaynaktır. İkinci Adım: Giriş cümlesini bulduktan sonra seçeneklere geçip elemeye çalış. Bu soruda dikkat edilirse V. cümle giriş olduğu için seçeneklerden V.yle başlamayanların tamamını elemeliyiz. Yani A, B, E seçeneklerine bakıp vakit kaybetmeyin.Kalan C, D seçeneklerini de deneme- yanılma tekniğiyle elemelisiniz. Dikkat edilirse V.den sonra III. gelemez.I. 22 yıl öncesine kadar Urfa-Adıyaman çevresinde yaşayanlar, göl kavramına pek alışık değildi.II. Çünkü kontrolsüz girişimlerin gölün ekosistemine geri dönüşü olmayan zararlar verebileceğini düşünüyorlar.III. Bugüne kadar sulama ve içme suyu olarak kullanılan 81,7 kilometre karelik devasa su kütlesi balıkçılık için de elverişliydi.IV. Ancak araştırmacılar, gölde balıkçılığın kontrollü yapılması gerektiğini söylüyorlar.V. Atatürk Baraj Gölü 1990’da su tutmaya başladığında, yöre halkı sadece göl ile değil suyun getirdiği farklı bir kültürle de tanışmaya başladı.Yukarıdaki numaralanmış cümlelerden anlamlı bir parça elde edilmek istense sıralama nasıl olmalıdır?Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-14 Şifre: Bu tür sorularda önce giriş cümlesini bulunuz. Giriş Cümlesi : I. 22 yıl öncesine kadar Urfa-Adıyaman çevresinde yaşayanlar, göl kavramına pek alışık değildi. İkinci Adım: Giriş cümlesini bulduktan sonra seçeneklere geçip elemeye çalış. Dikkat edin seçeneklerin iki tanesi I.yle başlıyor.Bu durumda B, C, D eleniyor. Yanıt ya A’dır ya da E’dir. Bu sistemi uyguladığımızda doğru yanıtın E olduğu görülmektedir. Çünkü IV’ten sonra III. gelemez.

----. Kuşları, serçe, martı, karga ya da leylek olarak adlandırırız ama adıyla tanıdığımız kaç kelebek türü vardır? Kelebeklerin dünyasına biraz ilgi duyduğumuzda renk ve desenlerine göre türlere ayrıldığını, canlılara aleminin en zengin tür çeşitliliğine sahip gruplarından biri olduğunu fark ederiz. Her tür, farklı mevsimlerde uçar ve farklı bitkilerle beslenir. Öteki böceklere göre daha çok sevilen ve çok sayıda ilgilisi bulunduğu için hakkında en fazla bilgi sahibi olunan böceklerdendir.
Bu parçanın başına düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilebilir?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-15 Nokta Atışı: Giriş cümlesini tamamlamak istiyorsanız seçeneklerden birinin anlamca baştaki iki cümleyle uyumlu olması gerekir. Yani baştan iki cümleyi okuyup seçeneklere geç cevabı çabuk bulursun. YANIT: Özel ilgi alanı olanlarımız dışında çoğumuz, kelebekleri birbirinden pek ayırt edemeyiz. Kuşları, serçe, martı, karga ya da leylek olarak adlandırırız ama adıyla tanıdığımız kaç kelebek türü vardır? Altı çizili yerlerin birbiriyle uyumlu olduğuna dikkat ediniz.

Çevre kirliliği ve küresel ısınmanın hangi felaketlere yol açabileceğini şimdiden görebiliyoruz. Dünyanın bu ortak sorununu çözebilmek için alternatif enerji kaynaklarının daha iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bu aşamada akla ilk olarak güneş geliyor.----
Bu parçanın sonuna düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilebilir?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-16 Nokta Atışı: Son cümleyi tamamlamak için boşluktan önceki iki cümleyi oku ve seçeneklerden hangisinin bu cümlelerle ilgili olduğunu bul! YANIT: Bu aşamada akla ilk olarak güneş geliyor. Güneş, sonsuz enerjisini insanlara sunmaya her zaman hazır görünüyor. Seçeneklere dikkat ederseniz güneşle ilgili tek seçenek var.I. Yanında duran arkadaşının tersine, kısa boylu, şişman, oldukça esmer tenli biriydi.

II. Davul gibi olan karnını, kirli sarı üzerine yatay mavi çizgili, kısa kollu gömlek daha da şişkin gösteriyordu.

III. Kahverengimsi yeleğinin cepleri tıka basa doluydu.

IV. Palaska benzeri kemerine bağlı cep telefonu, görüntüsüne bir farklılık katıyordu.

V.----Aşağıdakilerden hangisi bu parçanın beşinci cümlesi olabilir?Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-17 Nokta Atış: Sadece IV. cümleye odaklan ve seçeneklerden hangisinin bu cümlenin sonuna geleceğini hesapla. Soruya Gelirsek IV. Palaska benzeri kemerine bağlı cep telefonu, görüntüsüne bir farklılık katıyordu. Bu farklılıkla kendine ayrı bir güven duyuyordu. Bağlantı sözcükleri gördünüz mü?

I.------ II. Söz gelimi, ilk denemelerinde sıfat kullanma tutkusundan kaynaklanan sanatlı bir anlatımı vardı sonra bu tutkusundan vazgeçti. III. Kendisiyle ilk denemeleri üzerinde konuşurken bu tutumuna değinir, “Yine sözcükleri renklerle donatıp onları köpürtmüşsün.” diye takılırdım ona. IV. Kimileyin bunun gerekliliğini savunur kimileyin sesini çıkarmaz, yalnızca gülümser geçerdi. V. Belli ki bir öz eleştiri sürecine girerdi.

Yukarıdaki cümlelerde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilebilir?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-18 Nokta Atış: Başa gelebilecek cümlenin kendisinden sonra gelen cümleyle anlam ilgisi olması gerekir. Başka bir deyişle boş bırakılan yerden sonraki cümleyi okuyup seçeneklere geçin ve bu cümle hangi seçenekle anlamca bağdaşıyorsa cevap odur. Püf Noktası: Örneklemeden önce gelen cümle ya bir saptama ya da bir savdır. Örneğin diye başlayan cümleye dikkat edilirse sanatçının üslup değişiminden söz edilmektedir. Bu durum bu cümleden önce gelen cümlede de sanatçının üslup değişiminden söz edilmelidir. Bu seçenek de C’dır. Onun, yazma ve yaratma eylemindeki büyük değişme ve gelişme, kendisinin hem okuru hem de eleştirmeni olmasıyla başladı. Söz gelimi, ilk denemelerinde sıfat kullanma tutkusundan kaynaklanan sanatlı bir anlatımı vardı sonra bu tutkusundan vazgeçti.

(I) Yaşamı boyunca az sayıda şiir yayımlamış bir şairdir. (II) Bu yüzden bazen, tembel bir şair olduğu bile söylenmiştir. (III Ta ki aksayan bir yön kalmayıncaya ve kendisi, şiiri karşısında huzur buluncaya kadar… (IV) Bazen bir şiir üzerinde iki üç yıl süren titiz bir çalışma… (V) ) Oysa tembellik gibi görünen durum aslında başka bir şeydir.

Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangilerinin yeri değiştirilirse parça anlamlı bir bütün olur?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-19 Nokta Atışı: Önce art arda gelenleri yani yeri değişmeyenleri bulunuz. Neden Bunu Yapayım? Yeri değişmeyenleri bulursanız seçeneklerden daha çabuk elerseniz. Diyelim ki I. ve III. nün yeri değişmeyecekse bunlarla ilgili seçenekleri elemelisiniz. Bu soruda I. ve II. nin yeri değişmemelidir. Bu durumda içinde I.ve II. olan bütün seçenekleri elemelisiniz. Dikkat ederseniz II. cümlede tembellikten söz ediliyor ama III. de tembellik yok. Tembellikten söz edilen cümle V. cümleye atılmış , o halde V.si II. den sonra gelmelidir.

I. İçimize işlemiş “vefasızlık” duygusuna bir tepki gösterme düşüncesiyle bu kitabı yazdım. II. Kitabımın başında da özellikle söylediğim gibi, ben bu kitabı ustam Suavi Süalp’le birlikte mizahımıza yüreğini koymuş bütün mizahçılara adadım. III. Suavi Süalp bu kitabı çoktan hak etmiş bir mizah dehasıydı. IV. ------- V. İstedim ki onun adını bile duymamış gençler onu tanısın. VI. Gerçi bu kitapla ilgileneceklerini pek sanmıyorum ama tarihe sağlam bir belge bırakmak da yeter bana.

Yukarıda sıralanmış yargılardan IV no.lu yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

Correct! Wrong!

ÖĞRETEN ÇÖZÜM-20 Boş bırakılan yerden önce ve sonra gelen cümlelere odaklanalım. III. Suavi Süalp bu kitabı çoktan hak etmiş bir mizah dehasıydı. IV. ------- V. İstedim ki onun adını bile duymamış gençler onu tanısın. Unutulan bir insanı gençlere tanıtırsınız. Ama 1981’de aniden aramızdan ayrılınca ne yazık ki adı da mizahımıza getirdiği yenilikler de unutul-du. İstedim ki onun adını bile duymamış gençler onu tanısın.