Blog

TYT – DGS – LGS VE ALES PARAGRAF SORUSU YENİ ÇÖZÜM TEKNİKLERİ SORULARI

Gönderen:

TYT – DGS – LGS VE ALES PARAGRAF SORUSU YENİ ÇÖZÜM TEKNİKLERİ

  1. Metinlere görmek amacıyla değil, anlamak hedefiyle bakınız.
  2. Metinlerdeki düşüncelere odaklanın.
  3. Yazarın bu metni hangi amaçla yazdığını belirlemeye çalışın. Unutmayın ki her yazar, yazısını bir amaçla yazar. Bu amaçlar: Herhangi bir konuda bilgilendirme, düşüncesini kabul ettirme, gördüğünü gösterme ve olayın içine çekmedir.
  4. Yazının girişi ve sonu yazının içeriği hakkında bilgi verir. Kaymağını alma tekniği ile önce yazının girişi ve sonuna göz atın.
  5. Yazıda kullanılan düşünceyi geliştirme yolu yazının şifresini verir. Hangi düşünceyi geliştirme yolunun kullanıldığını belirleyin. Örneğin tanık gösterme varsa mutlaka ortada yazarın sizinle tartıştığı ve benimsetmek istediği bir düşünce vardır. Bunu bulmak için tanığın düşüncesine odaklanabilirsiniz.
  6. Eğer bir yazıda örnek varsa o yazıda ya bir saptama ya da iddia vardır. Örnek, bunu geliştirir.
  7. Yazıyı okurken dalıp gitmemek için mutlaka şu soruları sorarak ilerleyin: Ne okuyorum, niçin okuyorum, yazar ne yapmak istiyor?
  8. Yazıya ilişkin soruyu çözmek için sorunun tam olarak sizden istediğini belirleyin.
  9. Her sorunun bir çözüm tekniği vardır. Bu tekniği mutlaka edinin. Bireysel destek için mutlaka bizi arayın. Hiç duymadığınız tekniklerle sizi paragraf sorusunun ustası yapacağımızdan emin olabilirsiniz.0555 850 19 04
  10. Her paragraf sorusunu çözmek için sahip olmanız gereken bilgiler vardır. Örneğin, öngörü, ön yargı, çıkarım,  saptama, öznel, nesnel, varsayım, tahmin, ana düşünce, konu, yer değiştirme, akışı bozma vb. kavramları tam ve net ya da bunları hızlı bir şekilde bulduracak şifreleme tekniklerini edinmelisiniz. Yoksa paragrafta istediğiniz başarıyı yakalamak güçleşir. Tüm teknikler için kitlesel ve bireysel destek için arayabilirsiniz.
0
  Benzer Yayınlar

Yorum Ekle


error: Bilgi: İçerik Korumalıdır !