İstanbul
+90 555 850 19 04
info@paragraftahiz.com

Kitap Nasıl Okunur?

ParagraftaHız

Kitap Nasıl Okunur?

 • Kitap Nasıl Okunur?
 • 1. Bir bütün olarak kitabın konusu nedir? Kitabın ana düşüncesini ve yazarın ana düşünceyi somutlaştırmak için başvurduğu yan düşünceleri bulmalısınız.
 • 2. Ayrıntılı olarak ne söyleniyor ve nasıl? Yazarın belirli mesajını oluşturan ana fikirleri, iddiaları ve argümanları keşfetmeye çalışmalısınız.
 • 3. Kitap tamamen ya da kısmen doğru mu? İlk ikisini cevaplayana kadar bu soruyu cevaplayamazsınız. Doğru olup olmadığına karar vermeden önce ne söylendiğini bilmek zorundasın. Ancak bir kitabı anladığınızda ciddi bir şekilde okuyorsunuz demektir.
 • 4. Neden okudum? Kitap size bilgi verdiyse önemini sormalısınız. Yazar bu şeyleri bilmenin neden önemli olduğunu düşünüyor? Onları tanımanız sizin için önemli mi? Eğer kitap sizi sadece bilgilendirmediyse ayrıca aydınlattıysa bunu sorarak daha fazla aydınlanma istemelisiniz.
 • 5. Okurken soru sormak, sizi daha iyi bir okuyucu yapar. Ama daha fazlasını yapmalısın. İstediğiniz soruları cevaplamaya çalışmalısınız. Bunu zihninizde yapabilmenize rağmen, Adler elinizde bir kurşun kalemle yapmanın çok daha kolay olduğunu savunuyor. “Kalem, siz okurken uyanık olduğunuzun işareti haline geliyor” diyor.
 • 6. Bir kitap satın aldığınızda, aynı kıyafet veya mobilyada olduğu gibi, içinde bir mülk kurarsınız. Bir kitabın tam mülkiyeti, yalnızca onu kendinizin bir parçası haline getirdiğinizde gerçekleşir ve kendisinin bir parçasını yapmanın en iyi yolu içinde yazarak okumaktır.
 • Okumak kayak yapmak gibidir. İyi yapıldığında, bir uzman tarafından yapıldığında hem okuma hem de kayak, zarif ve uyumlu aktivitelerdir.

Okurken Not Almanın En Etkili Yolu

 • Bir kitap aldığımda ilk yaptığım şey önsözü, içindekileri ve iç ceketi okumak.
 • Okurken not alıyorum. Bakmam gereken kelimeleri çevreliyorum.
 • Ben argüman için kritik olduğunu düşündüğümü işaret ediyorum.
 • Beni ilginç yapan her şeyin altını çiziyorum.
 • Sınırdaki bir deli gibi yorum yapıyorum.
 • Varsayımlar ile uğraşmaya çalışıyorum.
 • Temel olarak, yazarla bir konuşma yapmaya çalışıyorum.
 • Belki de sorularım bir sonraki sayfada veya bir sonraki bölümde cevaplandırılacaktır.
 • Belki onlara cevap verecek başka bir kitap bulmalıyım.
 • Her bölümün sonunda az önce okuduğum şeyleri özetleyen birkaç madde işareti yazıyorum.
 • İşim bittiğinde kitabın tamamının kısa bir özetini yazıyorum ve sonra başkalarının yaptığı bir şey yapıyorum.
 • Kitabın yaşlanmasına izin veriyorum.
 • Kitabı tekrar açtığımda, yazdığım her karalamayı, altı çizili ve yorumu tekrar okudum (sanırım hala yazımı okuyabilirim).

Analitik Okuma Kuralları

1. Birinci Kural:

Ne tür bir kitap okuduğunuzu bilmeniz gerekir. Nasıl

Bir roman mı okuyorsun, oyun mu yoksa bir çeşit açıklayıcı eser mi, bilgi ileten bir kitap mı? Sadece bilgiyi iletmekle ilgilenen kitaplar kendilerini bir tür iletişim ile sınırlar ve gerisini başkalarına bırakır. Bilgiyi faydalı kılmak, bunu bilmenin ve nasıl yapıldığını bilmenin dönüşümünü içerir.

Teorik kitaplar size bir şeyin böyle olduğunu öğretiyor. Teorik bir kitap, aksine, bir şeyin “doğru” olduğunu iddia edecektir.

Pratik kitaplar, yapmak istediğinizi veya yapmanız gerektiğini düşündüğünüz bir şeyi nasıl yapacağınızı öğretir. Pratik kitaplar, bir şeyi doğru bir şekilde yapmanın argümanı ile birlikte bir şeyin nasıl yapılması gerektiğini size söyleyecektir. Her kitabın yapısı vardır. Bu bizi analitik okuma için ikinci ve üçüncü kurallara götürür.

İkinci Kural


Bu, tüm kitabın mümkün olduğunca kısaca ne hakkında olduğunu bulunuz.

Üçüncü Kural

Bir kitap tek bir ev gibidir. Odalar kısmen bağımsızdır. Her birinin kendi yapısı ve iç dekorasyonu vardır. Fakat kesinlikle bağımsız ve ayrı değiller. Kapılar ve kemerler, koridorlar ve merdivenlerle, mimarların “trafik düzeni” olarak adlandırdıkları şeyle bağlanırlar. Bağlandıkları için her birinin yaptığı kısmi işlev, tüm evin yararına payını arttırır. Aksi halde ev yaşanabilir olmazdı.

.
Çok basit bir örnek ne demek istediğimizi gösterecek. Konuşmaya yeni başlayan iki yaşında bir çocuk, “iki artı iki, dört” diyebilir. Nesnel olarak bu, doğru bir ifadedir fakat çocuğun çok fazla matematik bildiği sonucuna varmak yanlış olur. Aslında, çocuk muhtemelen ifadenin ne anlama geldiğini bilmeyecekti ve bu nedenle, ifadenin kendisi yeterli olsa da çocuğun hala konuyla ilgili eğitime ihtiyacı olduğunu söylemek zorunda kalacağız. Benzer şekilde, bir kitabın ana teması veya noktası hakkındaki tahmininizde haklı olabilirsiniz ancak yine de nasıl ve neden belirttiğiniz gibi gösterme alıştırması yapmanız gerekir. Okuyucular kitabın iskeletini ortaya çıkarmaya çalışıyor. Yazar iskelet ile başlar ve onu kemiklerin etrafına et koyarak örter.


Dördüncü Kural


Yazarların problemlerinin ne olduğunu bulmaktır.
Bir kitabın yazarı bir soru veya bir dizi soru ile başlar. Kitap görünüşte cevap veya cevapları içeriyor. Yazar, size soruların ne olduğunu söyleyip söylemeyebilir, ayrıca çalışmasının meyvesi olan cevapları size verebilir. İster yapsın ister yapmasın veya özellikle de yapmasaydı, soruları olabildiğince tam olarak formüle etmek bir okuyucu olarak sizin görevinizdir. Kitabın cevaplamaya çalıştığı ana soruyu belirtebilmelisiniz ve eğer asıl soru karmaşıksa ve çok fazla kısmı varsa alt soruları da söyleyebilmelisiniz.
Yani, yazarın kitabı yazarken ne düşündüğünü keşfedebileceğinizi düşünebilirsiniz.

Faysal Dal

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi için Arayınız.
1
Bilgi için Arayınız.
Bilgi için Arayınız.