İstanbul
+90 555 850 19 04
info@paragraftahiz.com

Sözel Mantık Özel Ders

ParagraftaHız

Sözel Mantık Özel Ders

Sözel Mantık Özel Dersin Niteliği

Sözel Mantık Özel Ders daha çok düşünme anlama ve yorumlama becerilerine ilişkin farkındalıkla ilgilidir. Sözel mantık özel ders Sözel malzeme ile akıl yürütmeyi amaçlar. Bu derste kavramlar ve bunlar arasındaki ilişkileri anlama, sözel malzemeyle problem çözme, sözel malzemeyi kavrama, ögelerine ayırabilme, bu ögeler arasındaki mantıksal ilişkileri bulma gibi davranışlar yoklanacaktır. 

Bu sorulardaki malzeme dalı ne olursa olsun bütün üniversite mezunlarının bilmesi beklenen konulardan seçilecektir. Malzeme seçiminde ortaokul düzeyinin üzerine çıkılmayacaktır.

Sözel Mantık Özel Ders Soru Mantığı

Bu sorularda önce 3 – 7 cümleden oluşan ve karmaşık ilişkiler bütününü belirleyen bir metin ya da önermeler grubu verilecek, sonra verilen ilişkilerin ya bunların doğurgularının kavranıp kavranmadığı yoklanacaktır. 

Aynı metinle ilgili sorular birbirinden bağımsızdır, yani gruptaki bir soruyu cevaplayıp cevaplayamama bir başkasını cevaplamada etkili olamamaktadır. Ayrıca sorular birbirinden bağımsız olarak cevaplanacağından bir sorunun doğru cevabı bir başka sorunun doğru cevabıyla uyuşmayabilir. Bu soruları çözerken basit şema ya da tablolar oluşturmak cevaplamayı kolaylaştırabilir. 

Sorulardaki İlişkiler

 1. Zaman Açısından Sıralanış: X Y’den önce fakat Z’de sonra gitmiştir.
 2. Mekanda Sıralanış: X kenti Y’nin güneyinde, Z’nin doğusundadır.
 3. Üyelik ya da Bir Grubun Elemanı Olma:  Komiteye Dr. X girerse Y de girmelidir.
 4. Neden – Sonuç İlişkisine Bağlılık: X olayı gerçekleştiği için Y olayı da oldu.

Ayrıca ilişkilerin bir kısmı sabit değişmez ( üçüncü evin sahibi X’tir.), bir kısmı seçenekli, değişebilir (X ya ressam ya da müzisyendir. Y’nin mesleği sağlıkla ilgilidir.) nitelikte olabilir. 

Soruları çözmek için yararlanılacak bilgilerden bir kısmının verilen ilişkilerden çıkarılması gerekebilir. Örneğin, bir raftaki kitaplardan Y, X’in sağında, Z de Y’nin sağında ise bu bilgiden Z’nin X’e göre sağda olduğu anlaşılmalıdır. Ancak verilen ilişkinin açık bir biçimde gerektirmediği, başka ilişkilerin var olduğu kabul edilmemelidir. Örneğin X’in Z’de uzun olması, onun Z’den ağır olmasını gerektirmez. 

Hediye Yayınlarımız

Kitaplarımız
 1. PEGEM Akademi Soru Bankası
 2. Yargı Akademi Soru Bankası

Neden Özel Ders Almalıyım?

Çok kalabalık sınıflar, çocukların öğrenme becerisini etkileyen önemli bir problemdir. Bazı kalabalık sınıflarda eğitim ve öğretim faaliyeti “öğrenciye görelik” ilkesiyle düzenlenmediği için maalesef “tam öğrenme” gerçekleşememektedir. Tam öğrenme de gerçekleşemeyince “öğren-öğrenci, öğrenci- veli, öğretmen- öğrenci, veli –öğretmen” problemleri ortaya çıkmaktadır. Hele de öğrenci LGS, TYT, YKS, DGS, KPSS, ALES vb. hayatiyet taşıyan sınavlara hazırlanıyorsa bu çatışma zirveye çıkmaktadır.

Peki, Veli ve Öğrenci Ne Yapmalı?

Sözel Mantık Özel Ders

İşte tam bu noktada, eğer sorun çözülemiyorsa veli veya öğrenci ne yapar? Haliyle bireysel destek almak zorunda kalır. Ama burada da öğrenci ve veli sorunlarla karşılaşmaktadır. Eğer sınavların soru yapısını ve basit çözüm tekniklerini bilen bir danışmandan değil de ezberci konu bilgisi aktarmacılığı yapan bir danışmandan destek alırsa öğrencinin hem maddi hem de manevi birçok kaybı olmaktadır. Yani sizin anlayacağınız veli hem parasından hem de zamanından olmaktadır.

Özel Ders Danışmanı Nasıl Olmalı?

Öğretmen Güler Yüzlü Olmalı

Öğrenci veya veli tercih yaparken çok dikkatli olmalıdır. Hem sınav içeriklerini çok iyi analiz edebilen hem de bu içerikleri kısa, etkin, pratik ve hızlı yöntemlerle aktarabilen, öğrencisini tanıyan ve aynı zamanda öğrencisine bu süreçte rehberlik yapabilecek bir danışmandan bireysel destek almak zorundadır.

Bizce öğrenemeyen öğrenci yoktur, öğretemeyen öğretmen vardır. Her sorunun bir pratik tekniği vardır keza her öğrencinin bir öğrenme ve soru çözme stili vardır. Yeter ki öğretmen öğrenciye bu farkındalığı kazandırsın ve öğrencide bir çalışma kültürü ve bilinci oluşturabilsin. Öğrencimize yürümeyi öğrettiğimizde o zaten yürümeye başlayacaktır ve desteksiz de yürüyecektir.

Danışman bu yeterliliğe sahipse o zaman gönül rahatlığıyla ondan destek alın. Çünkü sizi çok ciddi bir sınavda başarıya götürecek bir doktordur o danışman.

Paragraftahiz.com ailesi olarak bu bilinçle öğrencilerimize yöneliyoruz ve hem MEB hem de ÖSYM sınavlarının önemli bir bölümü olan “sözel mantık” sorularını pratik ve etkili yöntemlerle öğretmeyi amaçlıyoruz.

Sözel Mantık Özel Dersini Kim Anlatmaktadır?

Faysal Dal

Sayısal Mantık dersini 25 yıllık tecrübesiyle duayen öğretmen Faysal DAL anlatmaktadır. Faysal Dal Türkiye’nin sayılı kurumlarında TYT, ALES, DGS, KPSS alanlarında eğitim vermiş yazar öğretmenimizdir. GOOGLE’a  ismini yazmanız yeterlidir.

Sözel Özel Ders Nasıl İşlenmektedir?

Analitik Düşünme Nedir?
Analitik Düşünme Sözel Mantığın Temelidir

Sayısal Mantık Özel Ders öğrencilerin bireysel farklılıkları dikkate alınarak, basitten karmaşığa ve kolaydan zora analitik ve hipotetik düşünme öğretim teknikleri işe koşularak anlatılmaktadır.

Sözel Mantık Özel Ders için seçtiğimiz malzeme tamamen ÖSYM’de sorulmuş DGS ve ALES Sözel Mantık sorularından seçilmektedir.

Sözel Mantık Özel Ders için öğrencilerimiz seviyelerine göre üç gruba ayrılmaktadır:

Sözel Mantık Özel Ders Grupları

Birinci Grup (Zayıf Seviye):

Bu seviyedeki öğrencilerimize temel düşünme ve anlama becerileri eğitimi verildikten sonra Türkçe dersinin temel konuları olan “Anlama ve Yorumlama” eğitimi verilmektedir.

 1. Akıl Yürütme Teknikleri Eğitimi
 2. Düşünme ve Anlama Becerileri Eğitimi
 3. Şifreleme Eğitimi
 4. Şekil – Tablo – Grafiklerle İlişkilendirme Eğitimi
 5. Yer – Yön – Konum İlişkileriyle Akıl Yürütme Teknikleri Eğitimi
 6. Kavramları Sıralama Becerisi Eğitimi
 7. Kavramları Sınıflama Becerisi Eğitimi

Eğitim Süresi: 20 Ders Saati ( 15 saat ders, 5 saat soru çözümü)

Ücret: 1500 TL (2021 Yılı Ücreti)

İkinci Grup (Orta Seviye):

Bu gruptaki öğrenciler kısmen konulara aşinadır ve daha önce sınav deneyimi yaşamış ama zamansızlık gibi etkenlere bağlı olarak yeterince antrenman yapamadığı için başarı sağlayamamıştır. Bu seviyedeki öğrencilerimize konu ve soru takviyesi yaparak sınava hazır hale getirmekteyiz.

 1. Akıl Yürütme Teknikleri Eğitimi
 2. Düşünme ve Anlama Becerileri Eğitimi
 3. Şifreleme Eğitimi
 4. Şekil – Tablo – Grafiklerle İlişkilendirme Eğitimi
 5. Yer – Yön – Konum İlişkileriyle Akıl Yürütme Teknikleri Eğitimi
 6. Kavramları Sıralama Becerisi Eğitimi
 7. Kavramları Sınıflama Becerisi Eğitimi

Eğitim Süresi: 15 Saat ( 9 saat ders, 6 saat soru çözümü)

Ücret: 1200 TL (2021 Yılı Ücreti)

Üçüncü Grup (İleri Seviye):

Bu seviyedeki öğrencilerimize bol bol soru çözdürerek sınavlarda seri çözüm becerileri kazandırmaktayız.

 1. Akıl Yürütme Teknikleri Eğitimi
 2. Düşünme ve Anlama Becerileri Eğitimi
 3. Şifreleme Eğitimi
 4. Şekil – Tablo – Grafiklerle İlişkilendirme Eğitimi
 5. Yer – Yön – Konum İlişkileriyle Akıl Yürütme Teknikleri Eğitimi
 6. Kavramları Sıralama Becerisi Eğitimi
 7. Kavramları Sınıflama Becerisi Eğitimi

Eğitim Süresi: 10 Saat ( 9 saat ders, 6 saat soru çözümü)

Ücret: 1000 TL (2021 Yılı Ücreti)

Not:

Peşin Ödemelerde % 5 indirim yapılmaktadır. Şehitlik ve Muhtarlık onaylı fakirlik belgesi olan öğrencilerimize % 50 indirim yapılmaktadır.

Faysal DAL

 

2 cevap

 1. […] Bir cümlenin kendinden önce gelen cümlenin açıklaması olabilmesi için o cümlede ” yani, çünkü, zira, bu nedenle, bundan dolayı, bu yüzden vb. ” sözcükler olması gerekir.Sözel Mantık Özel Ders […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi için Arayınız.
1
Bilgi için Arayınız.
Bilgi için Arayınız.