İstanbul
+90 555 850 19 04
info@paragraftahiz.com

Paragraf Özel Ders

ParagraftaHız

Paragraf Özel Ders

Kursun Niteliği:

Türkçe Paragraf Özel Ders eğitimlerimiz öğrencinin seviyesine göre verilmektedir. Türkçe Paragraf Özel Ders programından önce 30 soruluk PSTT (Paragraf Seviyesi Tespit Testi) uygulanır. Bu testteki sonuçlara göre öğrencilerimiz kategorilere ayrılarak eğitimler verilmektedir.

Birinci Kategori (Zayıf Seviye):

Portrait of suspicious pensive young male in casual shirt touching face while thinking over something Free Photo
Aklında Soru İşareti Olmasın. Hallederiz Paragrafı.

Bu kategorideki öğrencilerin net yüzdesi % 10 – 40 arasıdır. Bu öğrencilerimizin genellikle ortaokul 5, 6, 7 ve 8.sınıflarda almaları gereken metin okuma, analiz etme, yorumlama, anahtar kelimelerle metinleri irdeleme becerileri gelişmediği için öncelikle bu evredeki açıklarını kapatmaya çalışırız. Bunun için de bunlara “Temel Okuma, Anlama, Yorumlama” eğitimi verildikten sonra “Paragraf Soru Tipleri ve Çözüm Teknikleri Eğitimi” verilmektedir.

Bu aşamadaki öğrencilere verilecek eğitim 20 ders saati sürmektedir. Eğitimler seanslara bölünerek verilir. Her seanstan sonra o günkü konuyla ilgili yaklaşık 100 soruluk özel sorulardan oluşmuş ödev verilmektedir. Ödev bitirilmedikçe ödeme yapılmış olsa bile diğer seanslara geçilememektedir. Bunu oyunlardaki level (seviye) gibi düşünün. Nasıl ki bir leveldaki görev bitmedikçe diğer levele geçemiyorsanız burada da sistem aynı. Bir seanstaki görev bitmedikçe diğer seansa geçilememektedir.

Ücretlendirme

Bu bölümdeki eğitim ücreti: 3000 TL’dir. Ödemeler Her seanstan önce verilecek banka hesabına peşinen yatırılmaktadır. Peşin Ödemelerde %10 indirim vardır.

Bu Bölümdeki Seans Sayısı: 15/3= 5 Seans

Dikkat!

Şehit çocukları ve muhtarlık onaylı fakirlik belgesi olan öğrencilerimize % 20 indirim hakkı vardır.

İkinci Kategori (Orta Seviye):

Silver numbers in frame, on blue background. number 5 Premium Photo
Orta Seviye de Olsan Zirve Seni Bekliyor.

Bu kategorideki Öğrencilerimizin net yüzdesi % 40 – 60 arasıdır. Bu öğrencilerimize de “metinleri çabuk tarama, analitik ve hipotetik okuma ve yorumlama” ön eğitimi verildikten sonra asıl konu yani “paragraf soru tipleri ve çözüm teknikleri” eğitimi verilmektedir.

Bu aşamadaki öğrencilere verilecek eğitim 12 ders saati sürmektedir. Eğitimler seanslara bölünerek verilir. Her seanstan sonra o günkü konuyla ilgili yaklaşık 100 soruluk özel sorulardan oluşmuş ödev verilmektedir. Ödev bitirilmedikçe ödeme yapılmış olsa bile diğer seanslara geçilememektedir. Bunu oyunlardaki level (seviye) gibi düşünün. Nasıl ki bir leveldaki görev bitmedikçe diğer levele geçemiyorsanız burada da sistem aynı. Bir seanstaki görev bitmedikçe diğer seansa geçilememektedir.

Ücretlendirme

Bu bölümdeki eğitim ücreti: 2500 TL’dir. Ödemeler her seanstan önce o seansın ücreti verilecek banka hesabına peşinen yatırılmaktadır.

Bu Bölümdeki Seans Sayısı: 15/3= 5 Seans

Dikkat!

Şehit çocukları ve muhtarlık onaylı fakirlik belgesi olan öğrencilerimize % 20 indirim hakkı vardır.

Üçüncü Kategori (İleri Seviye):

Male professor and young woman against chalkboard in classroom Free Photo
Üst Seviye Öğrenciler

Bu seviyedeki öğrencilerimizin denmelerde net yüzdesi %60 – 90 arasıdır. Bu öğrencilerimizin temel konularda eksiklikleri olmadığı varsayılarak direkt olarak “paragraf soru tipleri ve çözüm teknikleri” eğitimine geçilmektedir.

Bu aşamadaki öğrencilere verilecek eğitim 15 ders saati sürmektedir. Eğitimler seanslara bölünerek verilir. Her seanstan sonra o günkü konuyla ilgili yaklaşık 100 soruluk özel sorulardan oluşmuş ödev verilmektedir. Ödev bitirilmedikçe ödeme yapılmış olsa bile diğer seanslara geçilememektedir. Bunu oyunlardaki level (seviye) gibi düşünün. Nasıl ki bir leveldeki görev bitmedikçe diğer levele geçemiyorsanız burada da sistem aynı. Bir seanstaki görev bitmedikçe diğer seansa geçilememektedir.

Ücretlendirme

Bu bölümdeki eğitim ücreti: 2000 TL’dir. Ödemeler her seanstan önce o seansın ücreti verilecek banka hesabına peşinen yatırılmaktadır.

Bu Bölümdeki Seans Sayısı: 12/3= 4 Seans

Eğitim Stratejisi

Öğrencilerimiz bu eğitimde ÖSYM’nin bugüne kadar sorduğu bütün paragraf sorularının bilgisini, yorumunu, çözüm tekniklerini ve hızlı okuma stratejilerini öğrenmiş olacak ve paragraf sorularını daha doğru ve daha kısa bir zamanda çözmüş olacaksınız.

Eğitim Programı İçeriği

 1. Sözcükte Anlam  Düzeyinde Paragraf Eğitimi
 2. Okuma, Anlama; Yorumlama Eğitimi
 3. Göz Kaslarını Geliştirme Eğitimi
 4. Cümlede Anlam Düzeyinde Paragraf Eğitimi
 5. Metinlerde Vurgu Kavramı ve Vurguyu Bulma Teknikleri
 6. Cümleleri Belirli Bir Ölçüte Göre Değerlendirme
 7. Anlatım Şekilleri Eğitimi
 8. Paragrafta Kavram Eğitimi
 9. Paragrafta Anahtar Kelime Eğitimi
 10. Düşünceyi Geliştirme Yolları Eğitimi
 11. Anlatım Nitelikleri Eğitimi
 12. Konuyu Tespit Etme Eğitimi
 13. Ana Düşünceyi ve Ana Duyguyu Tespit Etme Eğitimi
 14. Paragrafın Başlığını Bulma
 15. Paragrafta Değinilmeyen ve Çıkarılamayan Düşünceyi Bulma
 16. Paragrafın Hangi Soruya Karşılık Yazıldığını Bulma
 17. Paragrafın Giriş Cümlesini Tamamlama
 18. Paragrafın Gelişme Cümlesini Tamamlama
 19. Paragrafın Sonuç Cümlesini Tamamlama
 20. Paragrafta Akışı Bozan Cümleyi Bulma
 21. Paragrafın Hangi Cümleden İtibaren İkiye Bölünebileceğini Bulma
 22. Paragrafta Hangi Cümlelerin Yerinin Değiştirebileceğini Saptama
 23. Paragrafta Cümle Sırasını Belirleme
 24. Paragraftan Hangi Cümlenin Atılabileceğini Belirleme
 25. Paragrafa Cümle Dahil Etme
 26. Paragrafın Cümlelerini Anlamlı Bir Şekilde Sıralama
 27. Paragraftaki Cümlelerden Birinden Önce veya Sonra Cümle Yerleştirme
 28. Etüt Soru Çözümü

Hediye Kitaplarımız:

 1. Çıkmış ÖSYM Paragraf Soruları
 2. Yeniyüz Paragraf Soru Bankası (Faysal Dal)
 3. Yeni Nesil Soru Bankası ( Faysal Dal)

Neden Özel Ders Almalıyım?

Çok kalabalık sınıflar, çocukların öğrenme becerisini etkileyen önemli bir problemdir. Bazı kalabalık sınıflarda eğitim ve öğretim faaliyeti “öğrenciye görelik” ilkesiyle düzenlenmediği için maalesef “tam öğrenme” gerçekleşememektedir. Tam öğrenme de gerçekleşemeyince “öğren-öğrenci, öğrenci- veli, öğretmen- öğrenci, veli –öğretmen” çatışmaları ortaya çıkmaktadır. Hele de öğrenci LGS, TYT, AYT, DGS, KPSS, ALES vb. hayatiyet taşıyan sınavlara hazırlanıyorsa bu çatışma zirveye çıkmaktadır.

Peki, Veli ve Öğrenci Ne Yapmalı?

Smiling business partners shaking hands in lounge Free Photo
Veli Ne Yapsın?

İşte tam bu noktada, eğer sorun çözülemiyorsa veli veya öğrenci ne yapar? Haliyle bireysel destek almak zorunda kalır. Ama burada da öğrenci ve veli sorunlarla karşılaşmaktadır. Eğer sınavların soru yapısını ve basit çözüm tekniklerini bilen bir danışmandan değil de ezberci konu bilgisi aktarmacılığı yapan bir danışmandan destek alırsa öğrencinin hem maddi hem de manevi birçok kaybı olmaktadır. Yani sizin anlayacağınız veli hem parasından hem de zamanından olmaktadır.

Özel Ders Danışmanı Nasıl Olmalı?

Öğrenci veya veli tercih yaparken çok dikkatli olmalıdır. Hem sınav içeriklerini çok iyi analiz edebilen hem de bu içerikleri kısa, etkin, pratik ve hızlı yöntemlerle aktarabilen, öğrencisini tanıyan ve aynı zamanda öğrencisine bu süreçte rehberlik yapabilecek bir danışmandan bireysel destek almak zorundadır.

Bir masada özel öğretmenle okuyan ve not alan ve okuyan genç kadın Premium Photo
Öğretmen Eğitimin Odak Noktasıdır.

Bizce öğrenemeyen öğrenci yoktur, öğretemeyen öğretmen vardır. Her sorunun bir pratik tekniği vardır keza her öğrencinin bir öğrenme ve soru çözme stili vardır. Yeter ki öğretmen öğrenciye bu farkındalığı kazandırsın ve öğrencide bir çalışma kültürü ve bilinci oluşturabilsin. Öğrencimize yürümeyi öğrettiğimizde o zaten yürümeye başlayacaktır ve desteksiz de yürüyecektir.

Danışman bu yeterliliğe sahipse o zaman gönül rahatlığıyla ondan destek alın. Çünkü sizi çok ciddi bir sınavda başarıya götürecek bir doktordur o danışman.

Paragraftahiz.com ailesi olarak bu bilinçle öğrencilerimize yöneliyoruz ve hem MEB hem de ÖSYM sınavlarının önemli bir bölümü olan paragraf sorularını pratik ve etkili yöntemlerle öğretmeyi amaçlıyoruz.

Sakın unutmayın, biz size balık tutmayı öğretiyoruz, balık vermiyoruz. Balık da almak istiyorsanız derslerden sonra size verilecek bütün testleri çözmek zorunda olduğunuzu unutmayın.

Öğretmenimiz

Eğitmen Adı Soyadı: Faysal DAL
Telefonu: 0555 850 19 04

Branş:

Türkçe – Edebiyat (Okuma – Anlama – Yorumlama Teknikleri Uzmanı)

Eğitim – Kariyer – İdealler

1990 yılında MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Türkoloji Bölümünü kazanan Faysal DAL 1994 yılında aynı okuldan mezun oldu. Mezuniyetle birlikte sınavlara hazırlık amacıyla Etiler, Ortaköy, Bebek, Tarabya, Beşiktaş semtlerinde kitlesel ve bireysel Edebiyat ve Türkçe dersleri vermeye başladı. Ertesi yıl o dönemin popüler dershanesi olan Erol Altaca ve Özel Mavi Haliç Kolejinde Türkçe ve edebiyat dersi öğretmeni olarak görev aldı.
Bu görevi tam iki yıl yaptıktan sonra daha iyi bir kariyer için 2000 yılında VEM Dershanesinde Türk Dili ve Edebiyatı Zümre Başkanı olarak çalıştı. Bu kurumda da iki yıl çalıştıktan sonra Kültür Dershanesinde Şube Bölüm Başkanı olarak Pendik Şubesine geçti. Kültür Dershanesinde iki yıl çalıştıktan sonra Final Eğitim Kurumlarında Maltepe Şubesinde Türkçe ve edebiyat zümre başkanı olarak görev aldı. Bu görevi 2009 yılına kadar layıkıyla sürdürdükten sonra KPPS, ALES, DGS sınavlarına hazırlamada uzman bir kurum olan Yargı Akademiye geçti.

Öğretmen olarak başladığı Yargı Akademi Kurumunu 2013 yılında devralarak öğretmen – yönetici olarak 2016 yılına kadar sürdürdü. 2016 yılında kurumu devrederek “Anlama – Yorumlama ve Akıl Yürütme Teknikleri” üzerine üniversitelerde ALES – DGS – ÖSYS ölçmeleri için “seminer – ders” eğitimleri vermeye başladı. Faysal DAL halen “paragraftahiz.com” isimli İnternet Sitesinin eğitim koordinatörü ve semineristi olarak eğitim kurumlarında “Okuma – Anlama – Yorumlama ve Sözel Akıl Yürütme” alanlarında hipotetik, sentetik ve analitik dersler ve seminerler vermektedir.


Misyon ve Vizyon

Faysal DAL’ın Eğitim ve Öğretimde önem verdiği en önemli ilke, basit ama etkili anlatımdır. Faysal DAL, “Öğretmen, öğrencisine didaktik bilgileri aktaran değil, öğrenme sorumluluğunu alan ve öğrenme ihtiyacı hisseden bireyler yetiştiren kişidir.” ilkesiyle seminerlerinde olabildiğince kuru bir didaktik bilgiden çok, analitik
ve hipotetik beceriyle donanmış bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Faysal DAL

Anahtar kelimeler: Temel Türkçe , temel paragraf özel ders, Türkçe, paragraf özel ders

 

7 cevap

 1. […] Temel Türkçe Paragraf Özel Ders […]

 2. Badem Serin dedi ki:

  Hocam teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi için Arayınız.
1
Bilgi için Arayınız.
Bilgi için Arayınız.