İstanbul
+90 555 850 19 04
info@paragraftahiz.com

Okumada Geriye Dönüşleri Önleme Teknikleri

ParagraftaHız

Okumada Geriye Dönüşleri Önleme Teknikleri

Okumada Neden Geriye Döneriz?

Neden Geri Döneriz?
Okumada Geriye Dönüşleri Önleme Teknikleri için Göz okuma sırasında bir kelimeyi ya da cümleyi daha iyi görmek için geri dönüşler yapar. Bunu temel nedeni yoğunlaşamamaktır. Ama aynı sözcüğü veya cümleyi defalarca okumak enerji kaybına ve okuma sürecinin bozulmasına neden olmaktadır.

Başarı - Başarıyla İlgili Yedi Yanlış Düşünce
Daima ileri, gerekmedikçe geri dönme.

1. Okuyucudan Kaynaklanan Nedenler
Önemli olan bazı kelime ve cümlelerin karıştırılmamasıdır. Bazı kelime ve cümleler birbirine benziyor: akıcılık –açıklık, öğretim – öğrenim… Dikkat seviyesi de düşünce karıştırmalar başlar. Bazı okurlar ileriye gitmeye korkar. Emin adımlarla ilerler. Her seferinde bir önceki kelimeye veya cümleye göz atmayı sever. Dikkat! Sakınan göze çöp batar. Okumada Geriye Dönüşleri Önleme Teknikleri için Göz okuma sırasında bir kelimeyi ya da cümleyi daha iyi görmek için geri dönüşler yapar.

2. Metinden Kaynaklanan Nedenler
Zor metinler yoğun, özlü, derin ve teknik terimlere boğulmuş bir anlatımı haliyle yavaş okumak gerekir. Zira metni anlamak için buna ihtiyaç vardır.
Dikkat! Sınav soruları da genellikle yoğun, derin, teknik terimlerle doludur. Bu nedenle soruya göre hızınızı belirleyin.
3. Ortamdan Kaynaklanan Nedenler
Ses, ışık, ısı, havalandırma, oturma düzeni, sosyal nedenler, psikolojik nedenler geri dönmelere neden olur.
Önce kafanın içini temizle, okuma esnasında kafan rahat değilse yüz kere aynı yeri okursun.

Zor Metinde Ne Yapacağız?

Başarı Kutlama Mesajları - Başarı Tebrik Mesajları
En zorlandığın anda bile geri dönme!

Roman ve teknik olmayan gazete, dergi gibi materyaller bu yöntemlerle çok hızlı okunabilir.
Ağdalı üslûbu, konunun yabancılığı, derinliği ve teknik sözcüklerle dolu oluşu yüzünden yer yer anlayamayabilirsiniz. O zaman ne yapmanız lâzım? Öncelikle hızınızı ayarlayın, biraz ağırlaşın fakat kesinlikle o anlaşılmaz söz ve terimler gelince o noktada daha yavaş vitese geçmeyin ve hele orada durmayın, geriye göz atmayın, devam edin… Daha sonra gelecek cümleler, sayfalar veya resimler, şemalar çok kere o karanlık bölümleri aydınlatıverecektir. Ama sayfalar art arda daha anlaşılmaz hale geliyorsa ve bir ışık görünmüyorsa  işte o zaman durun. Metne tekrar bakın, özellikle hiç anlaşılmayan kelime ve terimlerin altını çizin, anlamlarını araştırın. Okumada Geriye Dönüşleri Önleme Teknikleri için Göz okuma sırasında bir kelimeyi ya da cümleyi daha iyi görmek için geri dönüşler yapar.

Faysal Dal

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi için Arayınız.
1
Bilgi için Arayınız.
Bilgi için Arayınız.